Składki członkowskie OIPIP/Składki i opłaty
SKŁADKI CZŁONKOWSKIE W 2024 r – WYSOKOŚĆ I ZASADY OPŁAT
1. 58,26 zł miesięcznie – w odniesieniu do osób wykonujących zawód pielęgniarki, położnej w ramach działalności gospodarczej – indywidualnej bądź grupowej praktyki zawodowej, a także innych członków samorządu zobowiązanych do opłacania składek nie wymienionych w pkt 2-3, w tym również pielęgniarek i położnych wykonujących zawód wyłącznie poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie złożyły wniosku o wykreślenie z rejestru pielęgniarek i położnych. Wyliczona wysokość składka miesięcznej stanowi 0,75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 22 stycznia 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2023 r. wyniosło 7767,61 zł.
2. 1% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w przypadku zatrudnienia pielęgniarki lub położnej na podstawie umowy o pracę albo na podstawie stosunku służbowego.
3. przepis pkt 2 ma zastosowanie także w przypadku pielęgniarki lub położnej nie prowadzącej działalności gospodarczej, a wykonującej zawód wyłącznie na podstawie umowy zlecenia.
ZASADY OPŁACANIA SKŁADEK CZŁONKOWSKICH
1. Opłacanie składek członkowskich jest obowiązkowe dla pielęgniarek i położnych, z zastrzeżeniem osób zwolnionych z ich opłacania.
2. W przypadku uzyskiwania dochodów jednocześnie z kilku źródeł, składka członkowska powinna być naliczana z jednego źródła, w którym jej wysokość jest najwyższa.
3. Składki członkowskie są płatne miesięcznie na rachunek:
Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Radomiu
nr konta bankowego: Bank PKO Spółka Akcyjna
12 1240 3259 1111 0011 0504 4522– do 15 dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.
4. Z opłacania składek członkowskich zwolnione są pielęgniarki, położne lub pielęgniarze/ położni:
- bezrobotne, które są zarejestrowane w urzędzie pracy, (pod warunkiem przedłożenia zaświadczenia z urzędu pracy),
- które zaprzestały wykonywania zawodu i złożyły wniosek odnośnie zaprzestania wykonywania zawodu w OIPiP w Radomiu,
- wykonujące zawód wyłącznie w formie wolontariatu,
- przebywające na urlopie macierzyńskim / tacierzyńskim, wychowawczym lub rodzicielskim,
- pobierające świadczenie rehabilitacyjne lub pielęgnacyjne lub zasiłek z pomocy społecznej lub będące opiekunami osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne stanowiące ich jedyne źródło dochodu,
- będące studentami studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku pielęgniarstwo/ położnictwo, które nie wykonują zawodu,
- pobierające zasiłek chorobowy z ZUS – bez stosunku pracy,
- niepracujące, które posiadają status emeryta lub rencisty lub pobierają świadczenie przedemerytalne.
5. Nieuregulowanie przez pielęgniarkę, położną składek za pełny kwartał uprawnia OIPiP w Radomiu do wszczęcia postępowania administracyjnego zgodnie z art. 92 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych. (Dz. U. Nr 174, poz. 1038 z późn. zm.).
Podstawa prawna:
- Ustawa o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych z dnia 1 lipca 2011 r. (Dz.U. Nr 174, poz. 1038 z późn.zm.)
- Uchwała Nr 18 i 22 VII Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie wysokości składki członkowskiej oraz zasad jej podziału